Skocznia narciarska

Skocznia narciarska na Wielkiej Krokwi to jeden z najbardziej znanych obiektów sportowych w naszym kraju. Skocznia im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to skocznia naturalna – położona na stoku górskim osłonięta lasami. Od 1990 roku odbywają się tutaj zawody pucharu świata w skokach narciarskich – wtedy w Zakopanem znajdziemy wielu miłośników tego sportu (trybuny mieszczą 50 tysięcy osób). Najwięksi fani tego sportu oferty noclegów w Zakopanem (Meteora) rezerwują dużo wcześniej, by mieć najlepsze miejsca.

Gubałówka

Być na urlopie w Zakopanem i nie zwiedzić Gubałówki z Butorowym Wierchem to tak jak wyjechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Nic dziwnego, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr. Swoiste „must see”, jeśli któs w ogóle myśli o zdobywaniu najpiękniejszych, pośród gór. Jeszcze jedno jest pewne – w widokach z Gubałówki można się zakochać bez pamięci.

morskie oko

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 kilometrów od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzęcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy.

dolina kościeliska

Kto raz zapragnie znaleźć się po polskiej stronie Tatr, z pewnością tam wróci. Ci, którzy jeszcze ie rozsmakowali się w ich pięknie, próbują swoich sił na górskich szlakach, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Zmęczone nogi turystów docierają do miejsc rozsławionych i obowiązkowych- Morskiego Oka, Giewontu, Kasprowego Wierch, aż w końcu do Doliny Kościeliskiej.

giewont

Rozpoznanie Rysów, Gerlachu czy każdego innego szczytu w Tatrach, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej może przysporzyć kłopotu. Istnieje jednak jeden taki, do którego nikt nie ma wątpliwości- to Giewont, Śpiący Rycerz, symbol Zakopanego. Jest równie piękny, co niebezpieczny (zginęło na nim najwięcej osób w Tatrach), jednak fakt ten odstrasza tylko część turystów. Reszta zmierza w wiadomym kierunku, żeby tylko stanąć na wierzchołku góry i dotknąć krzyża.

kasprowy wierch

Kasprowy Wierch położony jest w górnej grani Tatr u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin: Doliny Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Doliny Cichej. Jak na warunki tatrzańskie nie jest on specjalnie wysokim wierzchołkiem- liczy sobie 1.985 m n.p.m. Jego nazwa pochodzi od Hali Kasprowej znajdującej się u podnóża szczytu, której nazwa, według podań ludowych, pochodzi od właściciela tych ziemi- górala Kaspra.

krupówki

Ulica Krupówki to obok ul. Floriańskiej w Krakowie, Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, Sopockiego „Monciaka” (ul. Monte Casino) i ulicy Piotrkowskiej w Łodzi najpopularniejsza ulica w Polsce. Odwiedzając Zakopane właściwie nie sposób nie odwiedzić Krupówek. Jednak Zakopane to nie tylko Krupówki- to też wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

sanktuarium na krzeptówkach

Jednym z miejsc, które z pewnością warto w Zakopanem zobaczyć jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, oddalona około 4 km od centrum Zakopanego. Powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku. Historia sanktuarium rozpoczęła się w 1951 roku, kiedy to zbudowano kaplicę, w której odprawiano specjalne nabożeństwa na cześć Matki Bożej z Fatimy.